grilování na Terase 19.6.2018

18.06.2018

Dlouze pečená masa jsou opravdovou pochoutkou a velkým hitem. Těší se značné oblibě zejména pro svoji výrazně lahodnou chuť, které se docílí pomalým pečením při nižší teplotě. Křehké maso se krásně rozpadá, takže vidličky na trhání jsou občas nadbytečné. Pokud takto připravené maso ještě polijete pikantní nasládlou omáčkou, souznění chutí je téměř završeno.
Jižanská tradice opékání ve stylu barbecueNejlepší trhaná vepřová masa pocházejí ze Spojených států, kde jsou základem barbecue, tedy nikoliv běžného rychlého rožnění na grilu, ale pomalého opékání při nízké teplotě a v kouři. Dlouhá a pomalá příprava masa na ohni s přidáním dřevěných plátků patří k tradici sahající až k indiánským obyvatelům a vliv je zde stále patrný. Američané vědí, jak dosáhnout té nejlahodnější chutě v podobě šťavnatého, rozpadajícího se masa a jejich největší guru přes barbecue a grilování Steven Reichlen nás o tom ve svých televizních pořadech stále přesvědčuje.Kýženého výsledku se dosáhne pečením a uzením na kouři při teplotách okolo 120 až 150 °C, kdy pouze část dřevěného uhlí je rozpálená, a s přidáním namáčených dřevěných plátků. Často se opéká velký kus masa, nejlépe celé sele. Při tomto způsobu přípravy se v Severní Karolíně, používá speciální omáčka zvaná "mop" (název pochází pravděpodobně od malého mopu, kterým se maso potírá), která maso učiní ještě lahodnějším, protože jablečný ocet, tmavý cukr a hodně pálivé červené chilli papričky se postarají o tu správně pikantní chuť.
Omáčkou se maso v průběhu grilování podlévá, zbytek se servíruje k burgerům. Masa se pečou i s kůží, ze kterých se zachovají křupavé škvarky, které se oříznou, nakrájejí na kostičky a přiloží se k natrhanému masu. Tradičně se maso podává v máslových houskách na burgery. Nezbytnou přísadou je salát "coleslaw", tedy mix nakrouhaného bílého zelí, mrkve, cibule a majonézy. Neznám lepší kombinaci!

druhou lahůdkou pro dnešní večer bude pomalu pečený- uzený briskethttps://www.youtube.com/watch?v=K5rtd7GITlg